Sık Saç Ekimi

  • by

Saçlı deride santimetrekarede ortalama 70 kök ünitesi vardır. Saç naklinde başarı bu yoğunluğa ulaşma ile doğrudan ilintilidir. Saç yoğunluğu yarıya indiğinde hasta kozmetik olarak saçlarının dökülmesinden rahatsız olmaya başlar. Her ne kadar saçlı derinin ön bölgeleri dışında bu yoğunluğa ulaşmak yeterli gibi görünse de en ön bölgede 65-75 kök ünitesi ekilmediği takdirde hastalar sonuçtan memnun olmamaktadırlar. Saçın yapısı da hastanın memnuniyet derecesinde etkili olmaktadır. Kalın ve kıvırcık saç teli olan hastalar ince düz saçlılara göre daha avantajlıdırlar.

Santimetrakarede 70 köke ulaşabilmek için çok ince teknik gerekir. FUT için mikrogreftlerin sadece kökün tutmasına gerekli bölümlerinden ibaret kalacak şekilde stereoskopik Mantis mikroskoplar altında hazırlanması veya 0.6 mm punch ile alınması gereklidir. Alınan greflerin ekileceği alan sıvı ile şişirilir. Bu sayede genişletilmiş yüzeye  tam kök ünitesi boyutunda ve saç yönüne tam uygun lateral slitler (ince deliklere)  istenilen sıklıkla açılır ve greftler yerleştirilir. Bu yönteme “dense packing” yöntemi denir. Saç çizgisinin mükemmel oluşturulması ise plastik cerrahi eğitimi ile kazanılan estetik vizyon, ileri anatomi bilgisi, Leonardo da Vinci’nin tanımlamış olduğu altın oranlara hakimiyet ve tecrübe gerektirir.

Bu konuda uzman bir cerrahi ekip tarafından gerçekleştirildiğinde Foliküler Ünite Transplantasyonu, mümkün olan en az seansta mümkün olan en iyi kozmetik sonucu ortaya çıkaracak şekilde hastanın verici kaynağını tam olarak kullanan tamamen doğal görünümlü saç ekimi sağlayabilir.