Saç Klonlama

  • by
Saç organı klonlama

Saç Kökü Klonlamada Son Gelişmeler

Dermai Papiller Hücre

Saç Kökünde Saç Üreten Hücre

Saç kökü bir organdır. Bu nedenle saç kökünün kök hücresi olan; yani saçın geliştiği hücre olan dermal papiller hücrenin ekilip ondan saç gelişmesinde birçok zorluklarla karşılaşılmaktadır. Saç kökü klonlama olarak tanımlanan işlemde bu dermak papiller hücrelerin deri içine enjekte edilerek saç gelişmesini sağlamak malesef bugüne kadar başarısız olmuştur. Bağışıklık sistemi olmayan farelerde yapılan araştırmalarda saç kökü hücrelerinden farelerin derilerinin altında saç gelişimi bir dereceye kadar sağlanmıştır. Ancak verimsiz bir işlem olduğundan (yanısıra bu fareler de çok pahalıdır:) )bunun klinik uygulanabilirliği yoktur. Ayrıca laboratuvar ortamında üretilen saç kökü hücrelerinin fonksiyonları azalmaktadır.

Japon bilim adamları en son olarak saç kökü hücrelerini beş ayrı yöntemle yerleştirdiler. İğne ile delerek, lazer ile delerek, slit ile delerek, kanlanması olmayan sandviç ve yarı kanlanması olan sandviç metodları ile hücreleri yerleştirmişler. Kistleşme ve kıl dönmesi problemine sık rastlamışlar. Ancak yarı kanlanması olan sandviç metodu ile daha iyi başarı sağlamışlardır. Saç klonlama yöntemleri üzerine plastik cerrahlar doku mühendisleri ile birlikte birçok çalışma yapmaktadırlar. Önümüzdeki günlerde saç kök hücrelerinin klonlanması işlemlerinde başarı oranı artacaktır.

Saç kök hücresi klonlama saç dökülmesi tedavisinde yeni bir çığır açacak olsa da saç kök hücrelerinden melanosit  hatta sinir hücresi bile geliştirmek mümkündür. Bu da saç kök hücresinin önemli bir teratojenik kapasitesi olduğunu, yani tümör oluşumuna neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle saç kökü klonlama işlemleri insanlarda uygulanmaya başlasa bile tümör riskinin ne kadar olduğunun saptanması da uzun bir süre araştırılacaktır. Şu anda en emin yol saç kök hücrelerinin direkt naklidir, yani saç ekimidir. FUE ile günümüzde bir günde 5000 kök ünitesinin üzerinde ekim yapmak mümkün olmaktadır.

Sağlıcakla kalın!