Saç Ektirmek İçin Türkiye’ye Geleceklere Öneriler

Saç ektirmek için gelenlere öneriler

Saç nakli yaptırmak isteyenler artık genelde arama motorlarından doktorunu arıyor. Arama motoruna baktığınızda kampanyalar, çeşitli fiyatlar, greft ve saç teli terimleri karşılaşıyorsunuz. Google’da “adwords” ile müşteri bulmaya çalışan hekimleri ve hekimsiz siteleri göreceksiniz. Aslında en iyi seçimi genelde Google yapmıştır. Sitenin içeriğini değerlendirerek iyi saç ekim merkezlerini ilk sıraya yerleştirmiştir.  Ancak siteler arası kıyasıya rekabet vardır. Pekçok sitenin SEO uzmanı çalışır. Aynı kuruma ait alanadlarını altalta dizmeye çalışırlar. Her akıllı insanın düşünebileceği gibi her an kandırılabileceğinizi düşünüyorsunuz. Doğru seçimi nasıl yaparsınız?

Saç nakli  için yurda gelirken iyi inceleme yapın ve mutlaka saç ekimi yapan plastik cerrahlarla  görüşerek kabaca fikir sahibi olun. Normalde saç ekimi yapan plastik cerrah ve dermatologların kendilerini nette tanıtmaları ve hastaların onlara direkt başvurmaları beklenir. Ancak sağlık işletmecileri ve saç ekimi teknisyenleri özellikle yurtdışında yaşayan hastaların kendilerinden uzakta olmalarını avantaj olarak gördüklerinden reklemlarla müşteri toplamaya başlamışlardır.  Yakınlarınızdan biri başarılı bir saç ekimi geçirmişse doğru adresi bulabilirsiniz. Ancak internetten ve televizyon programlarından  saç ekimi yaptıracağınız plastik cerrahınızı arıyorsanız her an kandırılabilirsiniz.

Televizyonda birçok sekreter, ebe, anestezi teknisyeni, acil teknisyeni kendini doktor olarak tanıtmaktadır.

Türkiye’de Saç Nakli Hangi Şartlarda Yapılır?

  • Tavsiye ya da araştırmalarınızın sonucunda saç ekimi yapan plastik cerrahınıza ulaşırsınız. Randevu alırsınız. Muayeneden sonra  plastik cerrahınız sizi bilgilendirir. Bazı plastik cerrahlar mail yolu ile gönderdiğiniz resimlerle sizi bilgilendirebilirler. Bu sayede plastik cerrahınızla yüzyüze görüşemezseniz bile telefonla görüşürsünüz. Yapılacak işlemde ne kadar bir sıklık elde edilebilecğini ne gibi komplikasyonlar olabileceğini öğrendikten sonra plastik cerrahınız ameliyathanede saç naklinizi yapar. Ameliyat sonrası takipleriniz yapar, ilaçlarınızı ayarlar.
  • Google’da kampanya yapan birilerini bulursunuz. Telefonla veya mail ile iletişim kurarsınız. Maillerde kendini doktor olarak tanıtan biri ile yazışırsınız ya da telefonda çok bilmiş, kendine saç ekim uzmanı, koordinatörü veya menajeri gibi bir ünvan takmış biri ile görüşürsünüz. Güzel ve işveli sesi ile size vaatlerde bulunur. Ektikleri saçların %120’si tutacaktır. Lepiska saçlı olacaksınızdır. Genelde (olmayan) doktorla görüşemeyeceksiniz. Geldiğinizde kabin gibi bir yerde veya rasgele bir odada işlemi hızla bitirmeye çalışan saç ekimciler saçlarınızı ekecektir. Ameliyat sonrası elinize birkaç kağıt tutuşturulacaktır. Ameliyat sonrasında aşırı kısıtlamalar getirerek kendi hatalarını örtmeye çalışacaklardır. Herhangib ir mide rahatsızlığınız olup olmadığı sorulmadan kortizon ve enfeksiyon ihtimalini azaltmak için öyle bir etkisi olmasa da gereksiz antibiyotikler önereceklerdir.
  • Bazı tıp merkezleri ve hastanelerde saç ekimi için ameliyathane yerine kabinler açılmış. 10 hasta aynı anda ameliyat edilmektedir. Bir kurumda 10 plastik cerrah ve dermatolog aynı anda bulunamayacağından ekim sırasında muhtemelen doktoru göremeyeceksiniz.
  • En kötüsü de son yıllarda kaçak saç ekimi yapan sağlıkla ilgisiz ya da az ilgili kişiler türemiştir. Bir yerlerde saç ekimi görmüş sekreterler,  gözü kara sağlık personeli, çırak olarak saç ekimine verilmiş çocuklar,  hatta öğrenim görmemiş böyle yerlerde saç ekimi yapmaktadırlar. Son yıllarda işi iyice azıtarak kendilerine ortak bularak lüks klinikler açmaktadırlar.  Hatta işi daha da ileri götürüp kendilerini uzman doktor olarak tanıtmaktadırlar. Bunalrın sizi her türlü yalanla kandıracaklarından şüphe yoktur. Son derece pazarlığa açıktırlar. Bu nedenle böyle bir yere gittiğinizden şüphelenirseniz doktorun diplomasını sorun, meslek derneklerinden doktoru araştırın.
  • Türkiye’de en iyi saç nakli nerelerde yapılır?
  • Saç ekimi kanunlarımıza göre cerrahi tıp merkezleri ve hastanelerde yapılır. Plastik cerrahınız saç ekim işlemini ameliyathanede yapacaktır. Hemşireleri ona yardım edecktir.
  • Bazı işletmelerde kanunsuz olsa da yanyana saç ekim kabinleri vardır. Saç ekimi hijyenik şartlar ameliyathane kadar olmasa da çok kötü olmayan  bu mekanlarda yapılmaktadır. Amaç seri imalattır.
  • Bazen tamamen kanunsuz bir biçimde apartman katında bir odada yapılmaktadır. Böyle bir yerde yapmaya cesaret edebilecek bir plastik cerrah ve aklı başında bir saç ekim ekibi olamayacağından oradan derhal uzaklaşın.
  • Reklamlar: Türkiye’de sağlık konusunda reklam yapmak, fiyat vermek yasaktır. Ancak bu yasağı internet ve yurtdışı kanallarıyla delmeye çalışan pek çok kimse vardır. Buralarda gerçek anlamda saç ekimi yapan plastik cerrah bulmanız zordur. İstanbul’a bana gelin, güvendesiniz! diyen bir hekim eline ekim pensetini hiç almamış olabilir. Ekim plastik cerrah denetiminde yapılır! diyerek yalan söylemeyen hekim arkadaşlarmız da vardır. Baştan dürüst davranarak saç ekimi işlemine girmediklerini söylemektedirler. Bunların dışında doktor tavırlı saç ekimi hakkında ahkam kesenleri göreceksiniz.

Ekranda gördüğünüz kişilerin doktor olup olmadıklarını araştırın. Doğrudan plastik cerraha ulaşmaya çalışın.
Arama motorlarında kampanya ilanı verenlerin, pembe hayaller sunanların sitelerine hiç uğramayın. Aklınızın çelinme ve hüsrana uğrama ihtimaliniz büyüktür.