Ön Çizgi

  • by

Saç ekiminin tecrübesi olmayan bir kişi tarafından bilinmesinin en önemli nedeni saç çizgisinin doğada olmayan bir formda olmasıdır. Örneğin alın bölgesinin hareketli bölümüne ekim yapılıp bir de sıralı bir ekim yaılırsa direkt göze batan bir ekim olur.

Saç ekimi çizgisi belirlenirken hastaın kaşlarını kaldırması istenir. Hareketsiz alın bölgesi işaretlenir. Bu çizgi genelde hastanın 18 yaş civarı saç çizgisine denk gelir. Ekilecek alanın büyüklüğüne bağlı olarak saç çizgisi bu çizgi geriye alınır. Bu çizginin en orta notasının kaşa uzaklığı 7 cm den fazla olmaması tercih edilir. Bu durumda çizgiyi geriye alırken yanlar derinleştirilir. Norwood-Hamilton scalasına göre tip I – II saç dökülmesi olmuş gibi bir saç çizgisi çizilir. Eğer açık alan çok fazlaysa yani tip V-VI dökülme varsa elde edilen köklerle ilk amaçlanan hastanın dökülümesini tip III verteks haline getirmek olmalıdır. Kökleri eşit bir şekilde dağıtmak doğal olmayan bir görüntü yaratır. İkinci seansta verteks (tepe) bölümü daha da sıklaştırılır ve ön kısımda şakaklardaki açık bırakılmış alan mümkün olduğunca kapatılamaya çalışılır.

Saç çizgisi belirlenirken şakaktaki en derin bölge şakağın yan yüzü ile alın kemiği arasında çizgiden yararlanılır. En derin bölgenin yanlış ayarlanması da doğal görüntüden uzaklaşamaya neden olur.

Saç kökleri ekilirken sıralı ekim yapılmaması; yani köklerin yanyana çok düzenli bir şekilde ekilmemesi gerekir. Kökler ekilirken oluşturulacak düzensizlik yanısıra ön çizgide de bir düzensizlik yaratılması gerekir. Ön çizgide makro-düzensizlik (macro-irregularity) ve mikro düzensizlik oluşturmak gerekir. Bu sayede doğal bir saç çizgisi olurşur. Saç köklerinin ekim yönü ön tarafta öne doğrudur. Saçların yönleri şakak kısmında yelpaze gibi bir hareketle yana doğru döner. En tepe bölgede ise saçın döner bölgesi vardır burada girdap şeklinde bir ekim yapmak gerekir.

Bu prensiplere uyulduğunda normal bir insan gözü saç ekiminin yapıldığını farketmez. Sadece ense bölgesindeki saçların öndeki saçlara göre az bir yapı farklılığı vardır. Çok dikkatli bakıldığında o farkedilebilir.

Etiketler: