Saç Ekimi Yaptıracakların Soruları

SIK SORULAN SORULAR

Saç Ektirmek İsteyenlerin En Sık Sordukları Sorular: Ekilen saçların çıkmaması gibi bir durum var mı?

Ekilen köklerin sağlıklı bir kişide %92’si tutar. Bunun için ekimde saç köklerine zarar verilmemesi, ekim sonrası bakımların doğru yapılması, işlem sonrası dolaşım bozukluğu olmaması için sigara içilmemesi, enfeksiyon gelişmemesi, ekim sonrasında gerektiğinde minoksidil, finasterid vb. ilaçların kullanılması gereklidir.

Saç Ekimi Süreci

Ekim süresi ekilen kök sayısına bağlıdır. 3000 saç kök ünitesi şerit alma ve FUT yötemi ile ortalama 8 saatte FUE yöntemi ile 6 saatte ekilir. İkinci seans şerit yönteminde ortalama 4 ay sonra,  FUE yönteminde hala kök alınabilecek bölge varsa hemen ertesi gün yapılabilir, yoksa enaz 6 ay beklemek gerekir.

Saç ektirmede ağrı oluyor mu? Operasyon öncesi ve sonrası?

Ameliyatta yapılan lokal anestetik madde ve sakinleştirici ile hastalar ağrı duymazlar. Kullanılan uzun etkili anestetikler sayesinde geceyi de rahat geçirirler. Ağrının tetiklenmesi bu şekilde ve ağrı kesicilerle engellendiğinden operasyon sonrasında da rahatsız edici boyutta bir ağrı duymazlar. Nonsteroid antienflamatuvar bir ağrı kesici hem şişliğin az olması, hem de ağrının olmaması için önerilir.

Ekilen saçlar ne kadar sürede uzar?

Ekilmiş saçlar kök hücrelerinin yeni yerlerine uyum sağlama sürecinde ilk ayda dökülür. Sonra saçlı deri içine ekilerek canlılığını tekrar kazanmış kök hücrelerinden yeni saç üretimi başlar ve ortalama iki ayda saçlar tekrar çıkmaya başlar. Yeni çıkan saçlar bölgedeki saçlardan daha gür ve sağlıklıdır. Burada yapılan işlem bölgedeki eski saçlar üzerinde de olumlu etki yapar. Yeni çıkan saçlar ayda 1-1.5 cm uzarlar. Altı ayda saçların ekilen saçların %60’ı, bir yılda % 90’dan fazlası çıkar. İlk aylarda zayıf olan saç kökleri bir yılda gürleşirler. Minoksidil kullanımı ekilen saçların gürleşmesini sağlar.

Ekildiği belli olur mu?

Saç ekimi saçların yönlerine dikkat edilerek ve kök ünitelerinin içerdikleri kök sayılarına göre doğal bir saç çizgisi belirlenerek doğadaki durumlarına uygun olarak ekilirse ekimin yapıldığı belli olmaz. Ekilecek kökler asker gibi yanyana dizilmemelidir. Saçı dökülmemiş kişilerde de kökler belirli bir ince düzensizlik içinde yerleşmişlerdir. Kısacası doğadaki saçların taklit edildiği takdirde ekim yapıldığı belli olmaz. Bunun dışında uygun olmayan cerrahi teknik ve ekipman kullanıldığında saç köklerinde minik çukurluklar gözlenebilir. Bunları daha çok lazer ve bazı kanal açma iğneleri ile uygulama yapıldığında gözlemlediğimizden 6 yıldır lazer kullanımını bıraktık ve saç köklerinin yerleştirilmesinde kullandığımız aletleri de geliştirerek saç köklerinin boyutlarına uygun delik açma aletleri geliştirdik. Bu sayede bu tip bir komplikasyona artık rastlamamaktayız. FUE ile normal ekim arasındaki fark  FUE yani köklerin tek tek alınma tekniği ile şerit yöntemi arasında sadece köklerin alınma yöntemleri arasında fark vardır. Ekimde bir farklılık yoktur. Yani sonuç olarak FUE yönteminin şerit yöntemine üstünlüğü ense bölgesinde iz ve ilk günlerdeki  gerginliğin olmamasıdır.

Kimler FUE  yöntemi ile  saç ektirmelidir ?

Eskiden FUE yöntemi için aşağıdaki kriterler vardı. Ancak günümüz teknolojisi ile saçının sıfıra vurulmasını kabul eden herkeste birinci tercih FUE dir. Çünkü FUE yöntemi ile daha çok sayıda kök ünitesi nakledilebilir ve iz bırakmaz.
1. Ense bölgesindeki ince izin varlığı bile kişiyi rahatsız edecekse
2. Ense bölgesinde daha önceki saç ekimlerinden dolayı veya yapısal olarak gerginlik varsa
3. Saçlar çok kısa kestirme isteği varsa
4. Ense bölgesinde daha önce plastik cerrahi tekniklerinin kullanılmaması nedeniyle veya yara iyileşmesinde yapısal sorunlar nedeniyle genişlemiş iz varsa
5. Saç köklerinin yetersizliği nedeniyle vucut ve bacak kıllarının kullanılma zorunluluğu varsa saç ektirmede FUE yöntemi uygulanmalıdır.

Saç ektirme sonrası yara ne kadar sürede kapanır ?

Saçlı derinin alındığı bölge şerit yönteminde dikilerek kapatılır. Her iki yöntemde de 7-15 içinde yaralar tam sağalmış olur.

Bir seansta en fazla kaç kök ekilir?

FUE yöntemi ile uygun hastalarda bir seansta 4000 greft, verici alanda saçı yoğun olanlarda 5500 kökün üzerinde ekim yapılabilir. Ancak bunun için çok tecrübeli ve hızlı bir ekip gerekir.
Ekilebilecek kök sayısı şerit yönteminde alınabilecek şeritin boyutu ve o bölgedeki köklerin sıklığına göre değişir. Kafa çevresi geniş olan birinden 2 cm X 20 cm boyutlarda boyutlarda bir şerit aldığımızı ve bu bölgedeki  saçların çok sık yani 100 kök/cm2 gibi bir yoğunlukta olduğunu düşünürsek 4000 kök elde edip ekmek mümkün olur. Ancak her hastada bu sınırlara ulaşmak mümkün olamamaktadır. Genelde bir seansta 2500 kök civarında kök ekilebilmektedir. FUE ile kombine edilirse bu sayı 3500 köke ulaşabilir.

Saç ektirme sonrası iz kalır mı?

Ekim yerinde herhangi bir iz kalmaz. Köklerin alındığı bölgedeki iz genelde 3 numara bir saçta görülmez. Ancak iz yapmaya yatkın kişilerde iz 1-2 mm den daha geniş olabilir. O takdirde FUE yöntem ile bu izi kamufle etmek mümkün olabilir.

Açıklığım çok fazla ise saç ektirme çözüm mü?

Saçlarınızda ve vucudunuzda yeteri sayıda kıl kökü olduğu sürece saç ekimi ile sorunlarınız çözülebilir.

Saç ektirme sonrası ne zaman yıkanabilirim?

Ekimden 48 saat sonra yıkanmanız mümkün. İlk 10 gün ekim yapılan yere özenli davranmanız gerekir.

Saçlarım seyrek saç ekimi yapılabilir mi?

Uyguladığımız mikrocerrahi teknikleri sayesinde artık seyrek bölgelerde de diğer köklere zarar vermeden ekim yapmak mümkün olabilmektedir.

Saç ekimi mevcut saçların dökülmesini durdurur mu?

Ekim bölgesinde genelde dökülmenin azaldığını gözlemlemekteyiz. Bunu bölgedeki kanlanmanın artması ve yeni ekilen saçlardan genlerin bölgedeki saçlara aktarımı sonucu olduğu sanılmaktadır.

Saç ektirme maliyetleri ile ilgili bilgi edinebilir miyim?

Maliyetler ekilen kök sayısı ve kullanılan teknikle ilgili olarak değişim göstermektedir.

Saç ektirme ile protez arasındaki fark nedir?

Protez saç ekimini bir alternatifi değildir. Sakat olan bir insana plastikten bacak prtoezi takmakla saç dökülme problemi olan bir kişiye saç protezi takmak arasında fark yoktur. Saç ekimi diğer plastik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi bir rekonstrüksiyon yani kaybedilen dokuların tekrar kazandırılma işlemidir. Bu arada peruk da bir saç protezidir. Doğal görünüm olduğu söylense de peruk, protez veya ekimle uygulanan diğer plastik saçların asla doğal görünüm vermesi mümkün değildir. Kafa derisine bir kimyasalla yapıştırılan peruk veya postişin(diğer ismiyle saç protezinin) sağlıklı olması asla dşünülemez. Zaten sürekli bakım gerektiren bu tip protezler özel bakım, özel şampuan, özel berber gerektirmesi nedeniyle hem maaliyetli hem de yorucudur. Uzayan saçların uzamayan, bir süre sonra yapısı bozulan proteze uydurulması gerekir.

Saç ektirme sonrası ekilen saçlar uzuyor mu?

Ekilen kendi saçlarınızın kökleridir. Bu nedenle normal saçınızdan bir fakı yoktur. Ekimden kısa bir süre sonra saçınızı istediğiniz gibi kestirebilir istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Saçlarım hatalı ekildi, düzeltme imkanı var mı?

Hatalı ekilen saçları da düzeltmek mümkündür. Gerekirse FUE tekniği kullanılarak ekilen saçlar çıkartılarak düzgün bir şekilde tekrar ekilebilir. Bir başka yöntem de bir seans düzgün ekim yapılarak hatalı ekimi kamuşaj yöntemidir. Protezciler yüzü şişmiş insan görüntüleri gösteriyorlar. Böyle bir durum var mı? Çok sayıda kök ekimi yapılan hastalarda ilk günlerde yüzde şişme nadiren gözlenir. Bazı ilaçlarla bu engellenebilir. Ancak şişme olsa bile 3-4 gün içinde zaten geçecektir. Bu nedenle herhangi bir probleme neden olmaz.

Saç ektirmede değişken fiyatlar neden kaynaklanıyor?

Saç ekimini uzman bir plastik cerrahın yönetimindeki bir ekip tarafından, modern teknik ve ekipmanla yapıldığı takdirde maliyetler yükseldiğinden fiyatlar biraz daha yüksek olmaktadır. Saç ekiminde diğer hastaları memnun ederek hastanın hastayı refere etmesi yöntemi ile hasta bulamayan sayıları giderek artan saç ekimciler fiyat kırarak hasta bulmaya çalışmakta ve yine aynı çark işlediği için giderek fiyatlarını düşürmektedirler. Ancak hastalarının az olmasının nedeni fiyatlar değil, başarısız sonuçlarıdır. Köklerin hazırlanırken ziyan edildiği, az sayıda kökün yanlış bir düzen içinde ekildiği bir klinikte sonuçta kimse saç ektirmek istemez.

Kimler saç ektirebilir?

Sağlıklı ve saçlı deride yanık sekeli ve bazı deri incelmesi ile giden hastalığı olmayan her yetişkin saç ektirebilir.

Saç ekiminde kullanılan yöntemlerle kaş ve sakal ekilebilir mi?

Kaş ve sakalda da benzer şekilde güzel sonuçlar almaktayız. Göğüsten alınan kıllar saç gibi uzar mı? Göğüsten alınan kılların saçlı deri bölgesine aktarıldığında uzama kapasiteleri artar. Göğsümde kıl yok bacakalrımdan alınabilir mi? Bacak, kasık ve uygun hastalarda koltukaltı kılları bile ekim için kullanılabilir.