Saç Ekimi Sonrası Kamuflaj

SAÇ EKİMİ SONRASI ERKEN DÖNEM.

Sac ekimi yaptırmayı düşünüyorsunuz. Ancak biliyorsanız ki sac ekiminden sonra hafif bir kabuklanma ve kızarıklık hatta şişme olacak. Bunları en az belirgin hale getirmek mümkün.

Erken ameliyat sonrası dönemde saç ekimi yapıldığını belirgin olarak görünmesini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunların arasında kızarıklık, kabuklanma ve şişlik en önemlileridir.

Kızarıklık oluşursa bunu kolayca kamufle etmek mümkündür. İlk haftadan sonra fondöten uygulamak mümkündür. 7-10. gün dikkatle yıkanması gerekir. Onuncu günden sonra greftler artık sabitleşmiştir, fondöteni istediğiniz gibi temizleyebilirsiniz.

Kızarıklıktan çok kabuklanma ilk günlerde kozmetik problem yaratır. Kabuklar greflerin yerleştirildiği yerlerden kan ve serum sızması nedeniyle oluşur. Kabuğun oluşmasını engellemek için işlem sırasında ve sonrasında serum fizyolojik ile sık sık yıkamak gerekir. İşlemin üzerinden 24 saat geçtikten sonra günde bir kaç kez şampuanla yıkanmak mümkündür. Ancak kabuk oluşursa 10. günden sonra kabukları ovuşturarak uzaklaştırmak mümkün olur. Onuncu günden sonra greftler için artık bir risk kalmaz.

Şişlik oluşumu diğer bir estetik problemdir. Bunu engellemek için kortikosteroid ve diüretikler kullanılabilir. YAtarken başın kalp hizasından yukarda olması önemlidir. Saç çizgisinden başlayan şişlik burun kökü ve göz çevresine yerleşir. Genelde 2. gün başlar, 4. günden itibaren azalmaya başlar, haftasında geçer. Genelde lenfatik akımın oluşan travma nedeniyle ortaya çıkan sıvının çokluğuna ve ince lenfatik damarların işlem nedeniyle yaralanmasına bağlıdır. Lenfatikler 4. günde iyileşmeye başlar ve ödem sıvısı hızla emilir. Genelde 7. günde çok azalır.

Saç ekiminde saçları kazımak gerekmiyorsa kalan saçlarla saç kamufle edilebilir. Toppik gibi kapatıcılar ancak 7. günden sonra kullanılabilir. Eğer FUT işlemi veya 1500 greftin altında FUE ile ekim uygulanacaksa saçlarınızı uzatın.

Bir cevap yazın