Saç Ekimi Öncesi Genel Bilgiler

  • by

GENEL BİLGİLER

Saçlı deride ortalama cm2’de 70 saç kök ünitesi vardır. Her bir kök ünitesi çoğunlukla 1-3 (ortalama 2,3) saç kökü yani saç içerir.

Saç kökünden saç oluşumu 3 fazda gerçekleşir:

  • Anajen fazda saç kökünden saç gelişir ve uzar.
  • Katajen fazda hücre bölünmesi azalır ve kök küçülür.
  • Telojen fazda saç dinlenme fazına geçer. Artık döngü tamamlanmıştır ve yeni saç için tomurcuklanma başlar.

Saçlar dökülmeye başladığında:

•     Anajen faz yani saç kökünden saç üretim dönemi kısalır.

•    Aktif olarak gelişen kök sayısı azalır.

•    Köklerde boyut olarak küçülme başlar.

Saç dökülmesine hormonal değişiklikler, yaşlanma, beslenme ve ailede kelliğe yatkınlık gibi birçok faktör sebep olabilmektedir. En sık rastlanan saç dökülme tipi androjenik alopesi, yani erkeklik hormonunun bir tipine, dehidrotestesterona, saç köklerinin aşırı hassas olmasıdır. Bunu ilk kez Hamilton iğdiş edilmiş erkeklerde saç dökülmesinin durduğunu,  bu hastalara testesteron verildiğinde saç dökülmesinin tekrar başlayabileceğini göstererek kanıtlamıştır.Testesteron 5 alfa redüktaz enzimi ile dehidrotestesterona döner. Dehidrotestesteron testesterona göre 4-5 misli daha etkindir. Saç kökünde de 5 alfa redüktaz mevcuttur. Bu enizimin etkisini azaltan ilaçlar sayesinde saç dökülmesi belirli oranlarda engellenebilmektedir. Saç dökülmesinde faydalı olan bir diğer ilaç Minoxidil losyondur. Bu ilacın saçlı derideki bazı hücrelerin yaşam sürelerini uzatarak etki ettiği öne sürülmüştür.  Saçların sıklığı yarıya indiğinde artık saçlı deri görünmeye başlar. Saç köklerinin cılızlaşması da buna eşlik eder. Saç nakli, saç köklerinin sağlıklı dökülme ihtimali olmayan bölgelerden alınıp tamamen kel veya dökülmekte olan alana naklidir. Saç kökleri artık sadece tek bir kök ünitesi (folliküler ünite) içeren mikrogreft olarak ekilmektedir. Mikrogreftler çok küçük doku parçacıkları olduları için plastik cerrahi teknikleri ile hazırlanıp ekildikleri yerde tutmama ihtimalleri hemen hemen yoktur. Dökülme ihtimali olmayan bölgeden getirilen saçlar genetik kodlarını da ekilen bölgeye taşırlar. Bu nedenle yeni çıkan saçların dökülmesi ancak alındıkları bölgede dökülme başladığı takdirde olacaktır.

KÖK İHTİYACININ BELİRLENMESİ

Saç dökülmesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Erkeklerde ve kadınlarda saç ekimini farklı şekilde sınıflandırırız.
Kök ihtiyacı bu sınıflandırmalara dayanılarak ancak kaba bir şekilde bulunabilir. Kök ihtiyacının aşağıdaki faktörlere göre belirlenir:

1. Dökülmenin olduğu bölgelerin alanı

2. Dökülmenin olduğu bölgelerdeki seyrelmenin miktarı

3. Ekilecek alanda istenen sıklık (İdeal sıklık 70 kök/cm2’dir. Ancak 30 kök/cm2 çoğunlukla tatmin edici sonuç verir.

4. Kapatılması istenen açıklık. (Saç çizgisi öne alındığında kök ihtiyacı artar.)

Kök ihtiyacı dökülme miktarının yanısıra hastanın istekleri de gözönüne alınarak belirlenir. Sonuçta hastanın beklentileri karşılanabilecek gibiyse ağır kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi sorunlar, ekim alanında yerel yanık sekeli ve deride incelme ile giden bazı hastalıklar olmadığı takdirde herkese saç ekimi yapılabilir.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

Cerrahi öncesi dönemde doktorunuz tarafından, nasıl bir hazırlık yapacağınız, neleri yemeniz ve içmeniz    gerektiği, sigara içimi ve almanız ya da bırakmanız gereken ilaçlar size anlatılır. Gerekirse bazı tetkikler istenir. Bu önerilere dikkatle uyarsanız sonuçlar sizin için daha yüz güldürücü olacaktır. Eğer sigara içiyorsanız cerrahi girişimden en az 1-2 hafta önce bırakmanız tavsiye edilir. Çünkü sigara, deriye olan kan akımını azaltarak iyileşmenizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir cevap yazın