Saç Ekimi Fiyatları

FUT ve FUE SAÇ Ekimi Fiyatları

FUT ve FUE saç nakli fiyatları memleketimizde nasıl belirlendi.

1990 Dönemi

Saç ekiminin ilk yapıldığı yıllarda yani 1990’lı yılların başlarında sac ekimi fiyatı  5000 dolar civarındaydı. Şerit işlemi ve FUT uygulanıyordu. Daha sonra fiyatlar yavaş yavaş düştü. Hatta o yıllarda saç ekimi ameliyatını devlete ödettiriyorlar diye açılan meclis soruşturmaları oldu . Daha sonra saç ekimi fiyatlarının düşmesi ile FUT saç ekimi daha yaygınlaştı.  Saç ekimi giderek yaygınlaştı. Sekreterler, saç ekimi merkezi ismi verilen yerlerin sahiplerinin metresleri, tornacılar  saç ekim merkezi adında yerler açtılar.

2000 Dönemi

Sağlık bakanlığı bu dönemde bir doktor, bir güzellik uzmanı ile güzellik merkezi açabilmesine ve sadece buralarda saç ekimi yapmasına müsaade etti. Tıpta reklam yasak olmasına rağmen buralar reklam yapabilecekti. Bunun dışında iki aylık kurslarla pratisyenler, (bu işlemleri yapmaya yetkisi olan dermatoloji ve plastik cerrahi dışındaki branşlardan) uzman hekimler medikal estetikçi oldu. Bu kurslar laser gibi bazı aletleri pazarlayan firmaları, hatta biofibre gibi terkedilmiş sentetik saçın uygulanmasının kursta öğretilmesi bunu ithal eden firmayı da zan altında bırakmıştı. Bu iki aylık 2500 TYL ile alınan kursta sadece 16 saat saç ekimi öğretilirdi. Sekiz saat teorik eğitimin 4 saati biofibre uygulamasına ayrılmıştı. Sekiz saat pratik eğitimde de 8 kişi yapılan saç ekimi uygulamasını seyrederdi. Tabii ki ellerine alet verilmezdi. Bu güzellik merkezleri saç ekimi yaptıkları için tabelalarına saç ekim merkezi yazdılar. Bu dönemde yetkin olmayan pek çok kişi saç ekimi yapmaya başladı. Tabii ki bunun sonucu olarak birkaç sene içinde buralarda saç ekiminin güzellik merkezlerinde yapılması yasaklandı. Merkezler tabelalarından saç ekimi yazısının üzerini hafifiçe sildiler. Saç ekiminin izi mutlaka görünmeliydi. İnternet sitelerinde “Hastanede yapıyoruz.” diye belirten bir çok saç ekim merkezi kapılarına kamera koyup, kapıları kilitleyip apartman katlarında saç ekimi yapmaya devam ettiler. Bu da haksız bir rekabet doğurdu. Saç ekim fiyatları 1000 doların bile altına düştü. Daha sonraları kontrollerin artması ile bu tip merdiven altı saç ekimciler yavaş yavaş piyasadan silindi. Medikal estetikçi hekimlerin de saç ekimi yapmaları da yasaklandı. Bu karmaşada ciddi olarak saç hekimi uygulayan plastik cerrah ve dermatologlar ile yukarıda bahsedilen şekilde yetişen doktor olmayan saç ekimciler diye iki grup oluştu. Temelde saç ekim fiyatları birbirine yaklaşsa da saç ekimi yapan gruba göre 1800-3500 lira arasında belirlendi.

FUE Saç Ekimi Fiyatları

FUE yöntemi ile saç ekimi 2000’li yılların başalrında başladı. Birkaç hekim uyguluyordu. O yıllarda FUE sac ekimi fiyatlari kök ünitesi başına 2-3 Euro civarındaydi. Bazı meşhur kurumlar FUE yapamadıkları için 4.5-10 Euro gibi bir FUE sac ekimi fiyati belirlemişlerdi. Hastaları FUT işlemine yönlendirmek için FUE yöntemini kötülüyorlardı.

Ticari  Müesseseler ve FUE Yönteminde Fiyatlar

Bu arada yanlarında çalıştıkları doktorlardan FUE öğrenen ve motoru eline alan motorize saç ekimciler bu işe yatırım yapan ticari müesseselerde çalışmaya başlayarak 10000-15000 saç teli, billboard reklamları ile müşteri toplamaya başladılar. Bu süslü ticari müesseseler doktorları işleme mümkün olduğu kadar yanaştırmadan, az prim verebilecekleri elemanlarla çalıştıklarından FUE sac ekimi fiyatlari kök başına 0.8-1 TL’ye kadar düştü. Yıllardır bu işi bizzat yapan plastik cerrahlar da bu şartlarda kök başına 1.5-2 TL gibi FUE sac ekimi fiyatlari ile işlemi uygulamaya başladılar. Müşteri ilişkilerinde alımlı bayanlar çalışmaya, görüşme adı altında hasta muayene etmeye başladılar. Şu an Türkiye’de hala saç ekiminde büyük bir kaos yaşanmaktadır. Saç ekimi gibi hastadan hastaya sonucun büyük değişiklik gösterebileceği, tıbbi değerlendirmenin, işlem sırasında yöntemin hangi varyasyonunun kullanılacağını belirlemenin sonucu önemli ölçüde etkilediği bir işlemin sürekli standart bir fabrikasyon işlem olarak yapılması önümüzdeki yıllarda kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle saç ekim merkezini seçerken ilk sorulacak sorunun FUE sac ekimi fiyatları değil, “Hekimle görüşebilir miyim?” olmalıdır. Bu boş vaatler veren sekreterlerin sizi kandırmasına engel olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın