Saç Dökülmesi ile İlgili Hurafeler

Saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldıysanız sebepleri ile ilgili birçok şey duyacaksınız demektir. Bu bölümde en sık rastlanan saç dökülmesi ile ilgili yanlış bilinenleri okuyacaksınız.

Mit 1- Saçı dökülen testesteron (erkeklik hormonu) seviyesi çok yüksektir.

Yanlış. Saç dökülmesi testesteron seviyesindeki artıştan değil, kıl folliküllerinin dihidrotestesteron (DHT) olan hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. DHT kıl foliküllerinin küçülmesine hatta yok olmasına neden olur. Eğer testesteron seviyesi sorun olsaydı, bütün erkeklerin saçının dökülmesi gerekirdi.
Mit 2- Saç dökülmesine neden olan genler sadece anne tarafından geçer.
Yanlış. Anne tarafından alınan genler daha etkili olmasına rağmen, androgenetik saç dökülmesi hem anne hemde babadan alınan genlerle oluşabilir. .
Mit 3- Büyük miktarda saç kaybı genetik kelliğin belirtisidir.
Bu inanışın aksine, kellik kalın ve sağlıklı saçların yerini ince ve zayıf saçların alması ile oluşmaya başlar. Eğer bir anda çok büyük miktarda saç kaybı yaşarsanız, doktora görünme zamanınız gelmiş demektir.
Mit 4- Saç dökülmesi kafadaki kan dolaşımının azalmasından kaynaklanmaktadır.
Yanlış. Kalıtımsal Sac dokulmesi ile kan dolaşımı arasında hiçbir bağlantı yoktur. Dolaşımla ile ilgili bir problemden kaynaklansaydı derimizdede yaralar oluşması gerekmezmiydi.
Mit 5- Şapka takmak kelliğe neden olur.
Yanlış. Şapka takmanın kelliğe neden olduğunu düşünen kişiler, şapka takarak saçlarının oksijen almasını engellediklerini sanırlar. Aslında kıl kökleri oksijeni direk havadan değil, kandan alırlar.
Mit 6- Saç dökülmesi yaş ilerledikçe durur.
Yanlış. Saçlar dökülmeye başladığında bu süreç ömür boyu devam eder. Her yaşta durabilir ya da başlayabilir.

Bir cevap yazın