Mezoterapi

Saçlı Deri Mezoterapisi

Mezoterapi ilaçların dışardan hazırlanarak sorunlu bölgeye enjeksiyonu mantığına dayanır. Halen tartışmalı bir tedavi yöntemidir.

1960’lı yıllardan itibaren Dr.Pistor tarafından Fransa’da uygulanmaya başlamıştır. Lokal ilaç verilmesi ile sistemik yan etkilerden kurtulmak esasına dayanır. Mezoterapide kullanılan ilaçlar arasında enzimler, vitaminler, antibiyotikler yeralır. Son yıllarda ülkemizde oldukça popüler olan mezoterapi; bölgesel zayıflama, sellülit tedavisi, cilt gençleştirme ve sac dökülmesi konusunda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mezoterapinin yan etkileri nelerdir?

Mezoterapi diğer bilimsel metodlar gibi araştırılmış, etkisi ve yan etkisi tam olarak ortaya konmuş bir yöntem değildir. Bilinen yan etkiler; atipik bakteriyel enfeksiyonlar, ürtiker, sedef hastalığında artış (köbner), ilaç reaksiyonu, ciltte çukurlaşma (atrofi) olup kullanılan ilaçlar standart olamadığından daha bilinmeyen yan etkilerinin olma olasılığı yüksektir.

Mezoterapi bilimsel olarak geçerli bir tedavi yöntemi midir?

Hayır. Henüz FDA ve diğer bilimsel kuruluşlarca onaylanmamış olup bilimsel geçerliğini kanıtlayacak yeterli yayın yoktur. Hatta etkisiz olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar vardır.

Mezoterapi saç dökülmesinin tedavisinde kullanılıyor mu?

Evet. Türkiye de sac dökülmesinin tedavisinde hastalara alternatif tedavi olarak sunuluyor. Malesef hiçbir bilimsel mantığa dayanmadan minoksidil (rogain) denilen ilacın cilt için iğnelerle yapılması ile bir etki elde ediliyor. Ancak hastalara aynı ilacı solüsyon olarak sac larına sürerek aynı etkiyi elde decekleri konusunda bilgi verilmiyor. Gereksiz yere yüzlerce iğne, ilacın cildin içine verilmesiyle yüzlerce yan etki riski hiçte akılcı değil.

Genetik saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan Roagine (Minoksidil), Finasteride ve saç ekimi gibi yöntemler üzerinde her tür bilimsel çalışma yapılmış olup etkisi ve özellikle yan etkisi açıkça ortaya konmuştur. Kısacası saçlarınıza sadece sürerek elde deceğiniz etkiyi neden yan etkisi belli olmayan onaylanmamış bir metodla yaptırasınız.

Saç mezoterapisi FDA tarafından onaylanmış mıdır?

Hayır. Ne sac mezoterapi si ne de kullanılan ilaçlar etkinlik ve güvenlik açısından onaylanmamıştır

Bir cevap yazın