Saç Ekimi ve Kök Hücre

  • by
Kök hücre destekli saç ekimi

Saç kökündeki kök hücreler

Kök hücre tedavisi tıbbın pek çok dalında umut vericidir. Başarısı şüpheli de olsa beyin cerrahisinde kardiyolojide nefrolojide ve plastik cerrahide ve saç ekimi için uygulanmaya çalışılmaktadır. Beyin hücrelerinin, omurlar arası disklerin, kalp kas hücrelerinin, böbrek hücrelerinin, pancreas hücrelerinin kaybında, bozulmasında kök hücrelerle kaybedilen hücrelerin yerine konmasına çalışılmaktadır.

Plastik Cerrahide Saç Ekimi İçin Kök Hücre

Plastik cerrahide ise deri altında kaybedilen kollajenin, yağ dokusunun yerine konmasında destek olarak kullanılmaktadır. Plastik cerrahide saç ekimi konusunda kök hücre kullanımı artık başlamıştır. Kök hücreler liposuction ile elde edilen yağ dokusundan, deriden veye kıkırdaktan elde edilmektedir. Bunun yanısıra kemik iliğinden veya göbek kordonundan da kök hücre elde edilmektedir. Kök hücreler bir işlemden geçirilerek saç üreten dermal papiller hücrelere değişimleri sağlanabilmektedir. Kök hücre tedavisini, PRP gibi şu anda saç ekimine yardımcı olarak kullanmaktayız. PRP kandan elde edildiği için ekonomiktir. Ancak mezenşimal kök hücrelerin örneğin; kulak kıkırdağından üretilerek elde edilmesi 2-3 haftalık bir süreç gerektirir ve masraflı bir işlemdir. Bu nedenle son yıllarda daha çok yağ dokusundaki kök hücreleri kullanmaktayız. Hastanın vücudundan alınan yağ dokusundan 4 saat süren bir işlemle kök hücreden zengin bir sıvı elde edip bunu enjekte etmekteyiz.

Bu işlemin klonlama ile ilgisi yoktur. Sadece hastanın köklerini güçlendirmek veya saç ekiminin başarısını arttırmaktadır.