Kök Hücre Kandırmacası

  • by

Son zamanlarda bazı saç ekimciler saç ekiminde ticari bilinirliklerini arttırmak için bazı yöntemleri farklıymış gibi göstererek fayda sağlamaya çalışmaktadırlar. Bunu özellikle telvizyon programınlarında genelde doktor olmayan saç ekimi ile ilgili kimseler yapmaktadır.

Bu tipte kök hücre nakli yapıyoruz diye reklamı ilk Belçika’dan Gho yapmıştır. FUE işlemini sanki kök hücre transplantasyonu yapıyormuş gibi reklamlar yaparak kendi merkezine farklılık yaratmaya çalışmıştır. Yapılan işle kök hücre nakli değil folliküler ünite transplantasyonudur. İşlem mikromotorla yapılan FUE ‘dir.

Son zamanlarda ise televizyon kanallarında PRP yani Platelet Rich Plasma (trombositten zengin plasma) enjeksiyonunu kök hücre transferi diye anlatan saç ekimciler türemiştir. Bir doktorun böyle bir şey söylemesi mümkün değildir. Çünkü burda verilen trombosit kökenli büyüme faktörüdür. Etkinliği şüpheli olan bir yöntemdir. Herhangi bir kök hücre verilmemektedir. Hastadan alınan kan 3000 devirde 8 dakika santrifüje edilir.Kırmız kısım atılır. Plazma kısmı hastaya enjekte edilir. Bu plazmayı herhangi bir bilimsel dayanağı olmadan saç ekiminde de kullananlar vardır.

Saç ekiminde kök hücre çalışmaları vardır. Ancak henüz klinikte kullanılmamaktadır. Bunları haberler ve yenilikler bölmünde bulabilirsiniz. Kök hücreler dermal papiller hücre dediğimiz kök soğanı çevresinde bulunan hücrelerden elde edilir. Bu hücreler laboratuvar ortamında bir hafta kadar üretildikten sonra kullanışabilirler. Bu hücrelere yol gösterecek keratin olmadığından bioteknoloji uzmanları saç ekiminde bunların kullanılabilmesi için bu hücrelerden oluşacak saçın deriden dışarı çıkmasını, en önemlisi doğru yönde çıkmasını sağlayacak yöntemleri keşfetmek için uğraşmaktadırlar. Bu hücreler sinir tamirinde de kullanılmaktadır. Bunun dışında yağ dokusu kökenli kök hücrelerden deneysel ortamda saç oluşumu sağlanabilmiştir. Bu saçlar pigmentsizdir, yani beyazdır. Bu kök hücrelerin saç ekiminde kullanıldığında saç köklerinin sayısının arttığını ileri süren çalışmalar vardır.

Kısacası saç ekiminde kök hücre kullanımı sınırlıdır. Kanı alıp santrifüje etmek kadar kolay bir işlem değildir. Kök hücrelerin elde edilmesi için ya saç kökündeki hücrelerin işlemden geçirilmesi gerkir. Bunun dışında liposuction ile alınacak yağ dokusundan, kemik iliğinden veya kadınlarda adet kanından kök hücre elde etmek mümkündür.