Greft Hesaplama

Saç ekiminde ne kadar greft alınacağının ameliyat öncesinde belirlenmesi önemlidir.  Greft sayısı az olduğu takdirde ve ekim seyrek yapıldığında saç ekimi yapıldığı belli olur. Bu nedenle santimetrekarede 25 kök ünitesi altındaki ekimler tavsiye edilmez.

Greft ihtiyacını hesaplarken dikkate alınacak faktörler

1. Saç ekimi yapılacak alan.

2. Saç ekimi ile elde edilmesi istenen sıklık.

Saç ekimi yapılacak alanın hesaplanması:

Kök ihtiyacınızı hesaplamak için öncelikle saç ekimi yapılması gereken alanı hesaplanması gerekir.  Saç ekimi yapılacak alanı daire ve üçgenlere bölerek kaç santimetrekare olduğunu  hesaplayabilirsiniz. Bu alan saç dkökülmesi az olan (Norwood sınıflaması 2) olan kişilerde yaklaşık 40 santimetrekare iken, Norwood sınıflamasında 6. sınıf saç dökülmesi olanlarda 200 santimetrekareye kadar çıkabilir. saç çizgisini geriye çekerek bu alan azaltılabilir. Kabaca bir el ayası 100 santimetrekaredir. Yüz santimetrekare için ortalama 3500 folliküler ünite yani greft gerekir. Bu kadar greftle normal saçlı derideki saç kökü sayısının ancak yarısı karşılanabilir. Bu nedenle alan genişledikçe ekilmesi gereken greft sayısı da artar. Ancak Norwood klasifikasyonuna göre 5. sınıd saç dökülmesi olan bir kişide iki seansta elde edilebilecek kök ünitesi sayısı 6000 grefttir. Altıbin greftin de ince punchlarla longitudinal transeksiyon yöntemi ile alınması gerekir. Yani verici alanın korunması gerekir.

Saç nakli sonrası elde edilmesi istenen sıklık:

Normalde santimetrekarede 70 kök ünitesi bulunur. Dense packing yöntemi ile dar alanlara bu sıklığa yakın kök ekimi yapılabilse de; geniş alanlarda bu kadar çok delik delmek dolaşım bozukluğuna, dolayısı ile köklerin tutmasına engel teşkil eder. Norwood tip 2’ye kadar dense packing uygulanması önerilir. alan genişledikçe zaten alınabilen kök sayısı da azalacağı için santimetrekareye 30-40 greft saç ekimi yapılabilir. İstenirse bir yıl sonra sıklaştırma yapılır. Santimetrekarede 30 greftin altında saç ekimi tavsiye edilmez. Çok seyreklik nedeniyle sonuç tatminkar olmaz. Ancak tepe bölgesi veya saçli derinin arka bölümünde saçların seyreldiği ya da tamamen döküldüğü alanlarda daha düşük sayıda ekim yapılabilir. Ekim sonrası saçlar seyrek görünürse topik kullanımı tavsiye edilebilir.

Sonuç olarak ekilecek alanın genişliği ve elede edilebilen greft sayısı saç ekiminde sıklığı belirler. Saç ekimi yapılacak alan ne kadar darsa sonuç doğala o kadar yakın olur. Geniş alanlara saç ekiminde köklerin dağılımını çok iyi planlamak gerekir. Doğallığı yakalamak için önler daha sık ekilir. Arka tarafta ise dökülmekte olan saç imajı yaratılır. Ekimin keskin bir sınırla bitirilmemesi gerekir. Bitim bölümüne doğru saç kökleri seyrek ekilir.  Bu bölümde tekli greftler kullanılır.

Ortalama bir saç ekiminde bir el iç yüzeyi kadar alan için 3000 civarında greft gerekir.