Saç Ekiminde Fiyat Belirleme

Sağlık hizmetlerinde fiyat vererek rekabet yapmak kanunen yasaktır.

Bu nedenle fiyatların alenen ifşasının ciddi cezaları vardır. Meslekten men  veya hastanenin kapatılmasına kadar cezaların verilmesi olasıdır. Son yıllarda saç ekimi yapan teknisyenler sahte hekimlik yapmaktan 2 yıl hapis cezası alacaklarını bile bile cehalet veya cesaretle kendi sitelerini açıp fiyat kırarak müşteri toplamaya çalışmaktadırlar. İlginç olan bu nedenle defalarca yakalanmış olmasına rağmen hala yeni siteler açıp yerlerini değiştirerek ucuz fiyata ekim yapmaya çalışan saç ekimciler de vardır. Bunlar hiçbir geçerliliği olmayan garanti belgesi bile vermektedirler. Sağlık hizmetlerinde garanti belgesi değil aydınlatılmış onam formu vardır. Plastik cerrah hastaya (müşteriye değil!) saç ekiminin erken ve geç komplikasyonlarını anlatmakla ve bunu yazılı ve imzalı olarak kanıtlamakla yükümlüdür.

 Fiyatlar maliyetlerin yüksek olmadığı kurumlarda yapıldığında aşağı yukarı bellidir.

Ekilecek alana, ameliyata girecek ekibe, işlemin yapılacağı kuruma, ekipte doktor olup olmamasına bağlı olarak saç ekimi fiyatı değişecektir. Bu nedenle fiyattan önce bunları araştırmak makuldür. Çeşitli reklam ve kampanyalarla müşteri arayan saç ekimcilerle görüşmek bile bir risktir. İki yıl hapis cezasını göze alarak hasta tedavi etmeye çalışan biri gerçekleştirelemeyecek vaatlerde bulunabilir. Herhangi bir komplikasyon çıktığında sizi tanımayacağı kesindir. Saçınızı saç 5TL, sakal 3 TL diye kapısına kağıt yapıştıran bir berbere kestiriyorsanız, kampanya yapan saç ekimciye gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Saç ekiminiz aynı koşullarda yapılacaktır. Maliyeti düşürmek için eldivenler defalarca kullanılacak, lokal anestezi az yapılacak ve sterilite koşullarına uyulmayacaktır.

Saç ekimi yaptırmak istiyorsanız aradığınız kurumda öncelikle plastik cerrah ile görüşün. Saç ekimi işlemi ile ilgili olarak öncesinde yapmanı gerekenleri ve sonraki süreci öğrenin. Mutlaka plastik cerrah veya dermatolog ile görüşün. Saç ekim koordinatörü, menajeri, uzmanı, teknisyeni ile görüşmeniz anlamsızdır. Size beş günde iyileşeceğiniz söylenecektir. Ancak insan içine rahatça çıkmanız neredeyse iki haftayı bulacaktır. Yüzünüzün şişme ihtimali söylenmeyecektir. Enfeksiyon ve doku kaybı risklerinden bahsedilmeyecktir. Sağlık durumunuz bile sorulmayacaktır. Saç ekimi fiyatını gerekirse gidip yerinde görüşerek öğrenin. Sonuçta ödeme güçlüğünüz varsa ve ekim yaptırmayı çok istiyorsanız durumunuzu değerlendiren hekim size mutlaka yardımcı olacaktır.

Sağlığın değeri sadece para ile ölçülmez. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın