FUE Yöntemiyle Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi Nedir?

İngilizce “follicular unit extraction” teriminin kısaltmasıdır.Folliküler ünite, kök ünitesidir. Kök ünitesi genelde 1-5 saç kökü içerir. Folliküllerin 0-6-0.8 cm çapında silindirik bir aletle etrafının çizildikten sonra kopartılıp yerinden alınmasını ifade eder.

FUE Tarihçesi

Saç FUE saç ekimi 1989’da Woods tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak FUE yöntemi Woods tarafından yıllarca gizlenmiştir. FUE saç ekimi yöntemini 2001’de ilk yayınlayan Rassman olmuştur.

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

FUE işlemi sırasında saçların alınacağı bölüm sıfır numaraya vurulur, saçların 2 mm olması tercih edilir. Kökler punch denen ince bir silindirle alınır. Saç köklerinin üzerinde dermal papiller hücrelerin yoğunluk kazandığı iki bölüm vardır. Biri kökün tam soğanında, diğeri ise kökün yarısı civarındadır. Bu bize köklerde gerekli vakalarda partisyon yapmamıza olanak verir. Çok dikkatli yapılması gerekir, yoksa çıkan saçlar çok cılız olur bu işlem kaş ekiminde özellikle tercih edilir. Kökün alınması sırasında kök etrafında kalan dermal papiller hücre dediğimiz kökü oluşturan hücrelerin bir kısmı veya tamamı çekilen kök etrafında kalır. Bazı hastalarda yağ dokusu bile çekilen kök ünitesi ile gelirken nadiren de kök hücrelerinden sıyrılarak gelir. Bu ekimin başarısını etkiler.  Bu nadir vakalarda FUT yapmak tercih edilebilir veya kök ünitelerinin ikili ya da üçlü olanları seçilir. İki kök arasında kalan dermal papiller hücreler yeterli olacaktır.Tek tek alınan kök üniteleri buz üstündeki özel sıvılar içinde ekime kadar saklanır. İzler genelde ilk haftada belirsiz olur. Saçlar o bölgede ilk 6 ayda seyrek görüenecektir. Daha sonra bu seyreklik alınan bölgelerde kalan hücreler tarafından onarılır. Ensede şerit biçimde çizgi kalmaz. Saç köklerinin alındığı alanda uzun süre his kaybı görülmez. Saç kökleri FUT yönteminde olduğu gibi ekilir.

FUE tekniği ile günde ne kadar ekim yapılabilir?

Deneyimli, uzman ekipler 5000 grefte ekim yapabilmektedirler. İhtiyaç halinde ikinci FUE operasyonu en erken 3 ay sonra gerçekleştirilebilir. SAç ekiminde amaçlanan santimetrekarede enaz 30 kök olmasıdır. Bu da 10cmX10cm’lik bir alanı kapar. Açık alan ne kadar az ise ekim o kadar başarılı olur.

Bir cevap yazın