FUE

Saç ekimi – FUE  Yöntemi (Follicular Unit Extraction )

FUE yöntemiyle saç ekiminde saç kökü alımında punch eğimi

FUE yöntemiyle saç ekiminde 0.6-0.8 mm genişliğinde punch kullanlır.

Saç ekiminde FUE saç kökü ünitelerinin ince silindirik bir aletle alınması yöntemidir. “Follicular Unit Extraction”  yani kök ünitelerinin çekilerek alınması işleminde kök ünitelerini etrafına keskince olan 0.6-0.9cm çapında bir alet sokulur. Saç kökü aletle tutularak çekilir yani ekstrakte edilir. Bu işlem sırasında kullanılan alete “punch” denir. Punch’ın çapı dışında keskinliği, keskinlik açısı, kullanılan malzeme bazen ucundaki desen bile önemlidir. Klasik bir punch’la ancak ortalama bir sonuç alınabilir. Mükemmel bir saç ekimi için mükemmel punch gerekir. Titanium ve altın punch’lar  fue yöntemi ile saç ekimi yapılırken ençok tercih edilen punch’lardır.

Saç ekimi FUE yöntemi ile yapılırsa ensede kesi yapılmadığından verici alanda iz kalmaz.

FUE saç ekimi yönteminde sac kökleri en arı biçimde nakledilir. FUT yönteminde saç kökleri hazırlanırken köklerin etrafında az miktarda yağ dokusu bırakırdık. Yağ dokusundaki saçlı derinin diğer ekleri; yani terbezlerinin de olmasının saçın gelişimine katkısı olacağını düşünürdük. Ekimi yaparken yağ dokusundan tutarak yapardık. Ancak FUE yöntemi ile saç ekimi geliştikten sonra ekimi dermal papiller hücrelerin arada yağ dokusu olmadan yaptığımızda saç köklerinin daha iyi tuttuklarını gördük. Araştırmalarda Şerit alma ve FUT ile saç ekimde saç köklerinin %82-%88’i tuttuğu gösterilirken FUE yönteminde bu oran %92’ye yükseldi. Ekimi PRP ile muamele edilmiş köklerle yaptığımızda saç ekiminde başarı %98’e kadar yükseldi. Yani saç kökündeki dermal papiller hücrelerin alıcı yatakla direkt temas etmesi dermal papiller hücrelerin daha canlı kalmasını tekrar kanlanmasını kolaylaştırmaktadır. Arada yağ dokusunun çok az kalması yağ dokusunun yıkımı ile çıkan oksijen radikallerinin oluşumunu azaltmaktadır. Saç kökleri kurutulmadan soğukta muhafaza edilerek saç ekimi yapılırsa FUE yöntemiyle saç ekimi mükemmel sonuçlar verir.

FUE Saç Ekimi Uygulaması

Saç köklerinin FUE ile alınacağı bölge, mümkünse tün kafa sıfıra vurulur. Saçlar 2 mm uzunluğunda olmalılardır. Düşük greft sayılarında saç uzun bırakılırsa sadece köklerin alınacağı bölge tıraşlanabilir.

FUE ile Saç Ekimi İşleminde Punch Çapları

FUE ile sac ekiminde kökler alınırken mümkün olan en ince “punch” yani kök alma aleti kullanılmalıdır. Tekli kök alırken 0.5mm nin ikili köklerde 0.7mm çapının altında punch kullanmamalıdır.  0.6 ve 0.8 mm tercih edilir. Bazı hastalarda ikili ve üçlü köklerde kök derine doğru dağılır. Bu hastalarda 0.9 mm punch kullanılabilir. Bunun üzerindeki punchlar hafif bir iz bırakır. Bu da seyreklik yaratır. 1-1.3 mm punch kullanma zorunluluğu olan Hairmatic veya Calvitrone gibi robotlar kullanılmamalı.

FUE ile Saç Ekiminde Köklerin Muhafazası

FUE yöntemi ile alınan kökler daha hassatır. Bu nedenle mutlaka soğukta saklanmalıdır. Serum fizyolojik yerine Ringer laktat kullanılmasını öneren araştırmalar vardır. Saç ekimi yapılırken kökler alınırken kökler pensetle çekildikten sonra özel petri kaplarda saklanırlar. Bunların altına soğuk kalıpların yerleştirilmesi yeterlidir. Petri kapları alınma sırasına göre dizilmeleri gerekir. İlk alınan ilk ekilir. Bu sayede saç ekimi yaparken köklerin dışarda kalma süreleri azaltılmış olur.

FUE Saç Ekimi Kök Alımındaki Prensipler

FUE ile kökler alınırken her 100 kökte bir kök kaybı kontrol edilmelidir. Her bölgede saç yönleri değişik olabilir. Kökler dışardaki yönlerine göre deri içinde daha dik dururlar. Bunun için sürekli tetikte olmak gerekir. Yoksa kök kayıpları % 50 lere varır.  Kökün %60’ı sağlamsa o kökü de ekin.çünkü orta bölgeye yakın dermal papiller hücrelerden zengin bir bölge daha vardır.

FUE Saç Ekimi Ekim Prensipleri

FUE ile ekim yaparken köklerin şerit yöntemine göre daha hassas olduğunu unutmamak gerekir. Saç ekimi tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır.

FUE ile Alınabilen Kök Sayısı

FUE ve şerit yöntemi ile saç ekimi aynı sonucu verir. Ancak şerit yönteminde elde edilen kök sayısı daha azdır. Santimetrekarede 70 kök ünitesi olduğunu düşünecek olursak şerit genelde 2cmX12cm yani 24 santimetrekaredir. Çok fazla tekli kök çıkarılmadığı takdirde 2000 kök ünitesi elde edilir.  FUE’de gerçek anlamda 3000 kök elde etmek zor değildir. 5500 kök ünitesi tek seansta alınabilir.