FUE Saç Ekimi Fiyatları

FUE Yöntemi Fiyatları Nasıl Etkiledi?

FUE yöntemi 2000’li yıllarda uygulanmaya başlandı. FUE sofistike bir yöntem olarak ortaya çıkmıştı. Bir seansta en fazla 800 graft ekilirdi. Fiyatı da FUT yönteminin 3 misli idi. Şerit alma ve FUT yöntemine göre konforlu olması nedeniyle hastalar FUE yöntemini tercih eder oldular.

Saç ekimi tecrübe isteyen, ameliyat sırasında ağrı duymamanız için uygun lokal anestezi ve sedasyon tekniklerinin kullanılması gereken bir ameliyattır. FUE yöntemi daha da hassasiyet ister. Ekimin estetik plastik cerrahinin dokuya saygı kuralları ile yapılması, yani dermal papiller hücrelere zarar verilmemesi gerekir. Saç ekimindeki tek komplikasyon saçların çıkmaması değildir. Ekim yapılan yerde derinin nekroza gitmesi yani ölümü bile olur. Saçlı derinin nekrozu küçük bir alanda olduğu takdirde önemli bir sorun teşkil etmese de geniş alanlarda çözülmesi güç sorunlar yaratır. O bölgede saç çıkmaz ve deri incelir. Anestezi için verilen sıvıların damara kaçması ise damar boyunca kaşa doğru deride incelme ve deri altında nekroz olur. Saç ekiminde kullanılan kanamayı azaltan adrenalin maddesinin bilinçsizce kullanımı lokal olarak saçlı derinin kanlanmasını bozabileceği gibi tansiyonun yükselmesine, hatta beyinde anevrizma kanamasına bile yol açabilir. Hipertansiyon ya da beyinde anevrizma gibi sağlık sorunlarınız varsa bunu mutlaka plastik cerrahınızla paylaşın. Saç ekiminden önce sağlık kontrolünden geçmeniz gereklidir. Plastik cerrahınız kanama pıhtılaşma tetstleri gibi testleri isteyecektir. Gizli şeker hastalığınız olması enfeksiyon riskinizi arttırabilir. Saçlı derinin kanlanması çok iyidir, bu nedenle enfeksiyon çok zor gelişir. Ancak ekimde hijyene, temel cerrahi kurallara uyulmadığı takdirde yaygın enfeksiyon, tetanoz bile gelişebilir. FUE yönteminde saçlı deri kesilip dikilmez ancak saçlı binlerce delik açılır. Bu cerrahi işlemin fiyatını düşürmek için plastik cerrah veya bu konuda eğitim görmüş bir dermatologun olmadığı yerde ekim yaptırmak risklidir.

Saç naklinde maliyeti etkileyen faktörler şunlardır:

1. Saç ekimi yapılan yerin maliyeti: Saç ekimi ülkemizde kanunlarımıza göre sadece tıp merkezlerinde veya hastanelerde yapılır. Avrupa ve Amerika’da ise daha çok muayenehanelerde uygulanır. Ancak ülkemizde saç ekimi konusu çok istismar edildiği için plastik cerrahi ve dermatoloji derneklerinin açtığı davalarla işlem artık sadece cerrahi izni olan tıp merkezleri ve hastanelerde yapılabilmektedir. Bu maliyeti arttırmıştır.

Bazı özel hastaneler bu durumdan faydalanarak doktor olmadan veya sadece görüntüde olan doktorlarla saç ekimi yapmaya başlamışlardır. Bu özel hastanelerin kazanç hırsları nedeniyle, bu yasalar bile işlemin değil plastik cerrah veya dermatolog, doktorsuz, hatta sağlık konusunda eğitim almamış saç ekimciler tarafından yapılmasına engel olamamıştır. Bugün JCI kalite sertifikası almış hastanelerin bile saç ekimi sitelerinde bir plastik cerrahın ya da dermatologun adına rastlayamassınız. Saç ekimi doktor olmadan neredeyse merdiven altlarında yapılmaya başlanmıştır. Her ne kadar kanunlar katı olsa bile uzay üssü gibi bir saç ekim merkezine gittiğinizde orada doktor olmayabilir. (Doktor olmayan birinin kar amacı gütmeden bile hasra tedavi etmesinin cezası 2 yıl hapistir.)  Kendini doktor olarak tanıtan birileri bile olabilir. Sağlık sorunlarınız için üfürükçüye veya aktara mı gitmiyosanız size bilgi veren kimsenin plastik cerrah veya dermatolog olup olmadığını sorunuz.

2. Saç ekiminde kullanılan malzemenin maliyeti: Saç ekiminde kullanılan punchlar dışında maliyeti arttıran pek fazla unsur yoktur. Yine de ucuz ancak yoğun saç ekimi yapan merkezlerde eldivenden, uyuşturmada kullanılan malzemelerden, antibiyotiklerden ve serumlardan tasarruf etmeye çalışılmaktadır. Saç ekimi yaparken süreki aynı eldiveni çıkarıp takarlar. Oysaki bir eldiven 20 dakikadan uzun süre kullanıldığında üzerindeki kanda mikrop üremeye başlar. Yirmi dakikada bir eldiven değiştirmek gerekir.

3. Saç ekimi yapan ekibin maliyeti: Saç ekimi yapan ekibin tecrübesi arttıkça maliyet de yükselir. Saç ekiminde gerçek anlamda sağlık konusunda eğitim görmüş elemanların maliyeti yüksek olduğu için liseyi bile bitirmemiş elemanlar çalıştırarak maliyeti azaltmaya çalışan kurumlar vardır.

FUE, Saç Ekimi Fiyatlarında Kampanya Yapan Merkezlerde Durum:

FUE, sac ekimi fiyatlarini internette süslü kampanyalarla sunan pek çok saç ekim merkezinde, buna çok meşhur olanlar da dahil, saç ekimi yaptırırken doktoru neredeyse görmezsiniz. Zaten saç ekim merkezlerinde doktorların bir çoğu ne eğitimleri sırasında, ne de çalışma hayatlarında saç ekimi yapmamışlardır. İlk görüşmenizi bile muhtemelen kendine saç ekim uzmanı, saç ekimi manajeri, saç ekim profesyoneli gibi bir isim vermiş olan sekreterle yapacaksınızdır. Size pembe hayaller sunulacaktır. Sonuç tesadüfidir. Çünkü bir kısım saç ekiminde çalışan eleman (bir kısmının sağlıkla ilgili eğitimi de yoktur) bu işi bilen, yapabilen doktorlar tarafndan eğitilmiştir. Bir kısmı ise kendi kendilerine yetenekleri el verdiğince öğrenmişlerdir, işin mikrop bulaştırmadan yapılması gerektiğini bile bilmezler; yani sterilizasyon, dekontaminasyon, dezenfeksiyon kelimelerinin anlamını bile bilmezler. Saçın anatomisinden haberleri yoktur. Saçların yönlerini bile kabaca bilirler, saç ekimi yaparken “Saçınızı hangi yöne tarıyorsunuz?” diye sorarak ona göre ekim yapmaya kalkan saç ekim elemanları bile vardır. Kısacası en iyi merkezde bile her an başarısız bir saç ekimi geçirme ihtimaliniz vardır.

Forumlardan Müşteri Toplayan Saç Ekimciler:

Saç ekim forumlarının hiçbiri tarafsız değildir. Diğer saç ekim merkezlerini saç ekimi yaptıran, hatta yaptırmayanlara kötületerek kendi merkezlerine “müşteri” sağlama amaçlıdır. Forum sahibi genelde bir saç ekim merkezidir.  Kendi saç ekim merkezlerini en iyi olarak gösterir. Diğer saç ekim merkezleri veya saç ekimi yapan plastik cerahlar veya dermatologlar hakkında ya nötr ya da negatif tutum takınırlar. En iyisi saç ekimi yaptırmadan önce merkezlere gidip doğrudan plastik cerrah veya dermatologla görüşmektir.

FUE Yönteminde Fiyatları  Belirlemede Kriterler:

Serbest ekonomi koşullarında saç ekimi fiyatları belirlenirken rekabet ön plandadır. Butik tarzda çalışan saç ekim merkezlerinde fiyat daha yüksektir. Lüks görünümleri ile az sayıda ekim yapıp daha çok kazanma amaçlıdırlar. Bir diğer alternatif çok sayıda saç ekimi yapıp sürümden kazanmaktır. İkisi arasında genelde sonuç olarak fark yoktur. Sadece tecrübe önemlidir. Saç ekimi yapan doktorun kaç yıldır bu işle uğraştığı, yanında çalıştırdığı saç ekimi teknisyenlerinin tecrübeleri sonuçta belirleyici olur. Tek uzak durmanız gereken durum görüşme yaptığınızda görüşme yaptığınız kişinin plastik cerrah ya da dermatolog olmamasıdır. Patronunun isteğine göre sizi yönlendirmek zorunda olan kendine saç ekim menajeri, genel koordinatör, uzman saç ekimci gibi bir ünvan takmış olan sağlık konusunda eğitim bile almamış biri sizin muayenenizi yaptıysa o saç ekim merkezinden uzak durun.

Bir cevap yazın