FUE PLUS Kandırmacasına Dikkat

Ticari bir terim olan FUE PLUS bazı saç ekim tüccarları tarafından kullanılmaktadır. FUE Folliküler ünite ekstraksiyonunun kısaltmasıdır. Plus artı demektir. ve tıp terimi değil matematik terimdir. FUE-PLUS  yöntemini uyguluyoruz dyerek kendilerine farklılık vermeye çalışan tüccarlara kendinizi emanet etmeyin. FUE PLUS ticari adıyla anılan yöntemin normal FUE yönteminden hiçbir farkı yoktur! MEGA SEANS deyimi de ticaridir. Artık ciddi saç ekimi yapılan plastik cerrahi merkezlerinde FUE yöntemi ile 4000 hatta 5000 greft alınarak (9-12 bin saç kökü mükemmel olarak doğyla birebir ekilmektedir. FUE PLUS ve MEGA SEANS terimleri tıbbi değil ticari terimlerdir. FUE ile zaten 4000 kök ünitesi almak mümkündür. FUT yöntemi ile kombine edilmesi zaman ve greft sayısı açısından artık pek bir farklılık yaratmamaktadır. FUT yani şerit alma yöntemi ile kombine FUE yöntemi artık sadece ense bölgesinde katlantı olan hastalardda estetik düzeltme amacı ile kulanılmaktadır. Aşağıda FUE  PLUS ve MEGA SEANS yöntemlerini tanımlayan bir alıntı göreceksiniz. İncelediğinizde FUE yöntemini tarif ettiğini göreceksiniz:

Bu yöntem ile açılan kanalların yönlendirmeleri sayesinde ekim sonucu diğer sistemlere göre hem daha yoğun hem de daha doğal olmaktadır. Bu teknik hazırlanan greftlerin kalınlığına göre her işlem öncesi özel hazırlanan bistüriler ile gerçekleştirilmektedir. FUE-PLUS ve MEGA SEANS yöntemleri saç ekiminde ileri ekim teknikleridir. Yoğun emek, tecrübe ve uygun malzeme gereksinimi ön plandadır

FUE-PLUS TEKNİĞİNİN ÖZELLİKLERİ:
*Kanallarin açilmasi için kullanilan ince bistüriler , saç ve greft kalinligina ve planlanan cerrahiye göre spesifik olarak hazırlanir. Bu amaç için gelistirmis olan özel bir aletten faydalaniyoruz.
*Bu metod ile kanallar diğer yöntemlere göre çok daha küçük açılarla açılır. özellikle ince cildi olanlarda ,sakak bölgesine yapılan ekimlerde avantaj sağlamaktadır.
*Spesifik olarak hazırlanan bu ince bistüriler sayesinde saçlarinizin doğal açilanmalarini birebir taklit etmek mümkündür. özellikle saç çizgisine yakin bölümlerde çizginin doğalligi için bu çalisma büyük faydalar getirmektedir.

*Bu bistürilerle açilan kanalin derinligi hazırlanan greftlerin kök uzunluguna göre ayarlandigindan kanallarin derin açilma riski yoktur. Bu da daha derin kanal açilabilen diger malzemelerin yüzeyel ince damarlara zarar verme ihtimalinden bizi uzaklastirmaktadır.
*Kanalların çapı greftlerle birebir örtüşmektedir. Dolayısı ile iyileşme diğer malzemelerle yapılan ekimlere göre daha hızlı olmakta ve sonrasın da yüzeyde cildinizden hiçbir farklılık (çukur ya da kabarıklık) hissedilmemektedir.
*Bu metotla ekilen greftler de saç dizilisinin özelliğinden dolayı, ekilen saçların doğallığı ve açık olan alanı kapatması diğer saç ekimi kanal açma yöntemlerine göre daha fazla olmaktadır. ”

Saç ekiminde “Yoğun Ekim -Dense Packing ” terimi santimetrekareye maksimum sayıda greft uygulanmasi islemidir. Saç dökülmesinin olmadigi bölgelerde bu sıklik santimetrekarede 80-100 foliküler ünite( 140-220 saç kökü ) kadardir.

Saç ekiminde tek seansda hiçbir zaman bu sıkliga ulasmak mümkün değildir. Zaten görüntünüzün degismesi için bu sıkliga ulasmaya da gerek yoktur. Normal sıkligin %50 si kadar sıklik bizi istenen sonuca götürmektedir.
Tekli saç killarini içeren greftlerle bu sıklik santimetrekarede 60-65 e ulasabilse de 2 li ve 3 lü greftlerin kullanildigi daha arka bölümlerde bu sıkliga ulasmak saglikli değildir. (greftlerin çaplari da büyüdügünden ) Saç ekiminde ideal sıklik santimetrekareye maksimum 40-50 foliküler ünite yerleştirmektir.( 2005 hazıran da Brüksel de gerçekleştirilen Avrupa Saç Cerrahisi birliginin düzenledigi kongrede bu sayınin üzerindeki sıkliklarda saç kökü kaybinin olabileceği aktarilmistir. )
MEGA EKİM ancak tecrübeli ve bu sıklikda bir ekim yapabilen bir ekiple, ayrıca uygun hazırlanan greftler ve buna uygun açilan kanallarla mümkündür. Köklerin yerleşeceği kanallar çok ince özel malzemelerle (0.6 mm il 1 mm arasinda)açilmaktadır.
FUT ve FUE PLUS tekniklerinin bir arada kullanımı sayesinde ayrıca FUT tekniğine göre ayrıştırılmış greftler ile tek seansta inanılması güç sayılarda greft ekmemiz mümkün olmaktadır.
Elbette burada yoğunluk ekilecek alanın büyüklüğü ile ters orantılıdır. Yani ekim yapılacak alan genişledikçe greftler daha seyrek yerleştirilmek zorundadır. Alan küçük ise ayni miktar greft daha sık yerleştirilir.”