FUE Yöntemi le Ekimin Avantajları ve Dezavantajları

FUE saç ekimi avantajları

FUE yöntemi ile saç ekiminin en önemli faydası köklerin alındığı bölgede çizgi şeklinde bir iz olmamasıdır. Saçlı deride kesi yapılmadığı için erken dönemde ağrı ve gerginlik hissi olmaz. Dikiş alınana dek geçen iki haftalık süreçte olan rahatsızlık FUE yönteminde yoktur.

FUE yöntemi ile vücut kılları ve sakallar ekim için kullanılabilir.

FUT savunucuları FUE ile daha az graft alınabileceğini savunsalar da 5000 folliküler ünitenin üzerindeki sayıların bile alıcı alanda önemli bi seyreklik yaratmadiği gözlenmiştir. FUT yönteminde kesilip çıkartılan şerit 25-30 santimetrekaredir. Santimetrekarede 70 folliküler ünite olduğu düşünülecek olursa 2000 greft civarında greft elde edilir. Daha yüksek sayıdaki greftler üçlü ve dörtlü greftlerin ikili ve birli olarak bölünerek greft sayısının çoğaltıldığını gösterir. FUE yönteminde dikkatsiz alımlarda tekli greft sayısı çok olur. Genelde tekli greft sayısı %20’nin üzerinde ise bu başarısız bir alımdır. FUE ile greftler alınırken gerekli kontrollerin yapılmadığını ve teknik yetersizliği gösterir.

FUT yönteminde özellikle saçı çok döülmüş arka tarafta 8 cm genişliğinde bir alanda saçı olan hastadan 2-3 cm genişliğinde bir şerit çıkarıldığında bu genişlik 5-6 cm’ye düşmektedir. Bu da estetik görüntüyü bozmaktadır. FUE de böyle bir bölgeden yoğun kök alımı yapıldığında buradaki yoğunluğu azalmış alanla ekim alanının yoğunluğu birbirine yakın olduğu için ekim yapıldığı daha az anlaşılmaktadır.

Daha önceleri FUE sonucu oluşan skar nedeniyle bir sonraki seansta kök alımının zor olacağı ileri sürülse de titiz teknik uygulama ile bu problem gözlenmemektedir.

FUE yönteminde tecrübesizlikle genç hastalarda sağlam verici alanın dışına taşılabilir. Bu da ekilen saçların dökülmesine neden olur.

Özetle

FUE saç ekimi avantajları:

Verici alanda iz olmaz. (Saçlarınıı çok kısa kestirenlerde önemli)
Verici alan çabuk iyileşir.
İz oluşumuna yatkın olanlarda yararlıdır. (Daha önceki ameliyatlarında kötü iz kalmış olanlar)
FUE yöntemi sonrası bariz izi kalmış olanlarda iz içine uygulanabilir.
Ameliyat sonrası sportif aktiviteleri kısıtlamaya gerek yoktur.
Saçlı deri esnekliği az olanlarda rahatlıkla uygulanır.
Beşbin greft gibi yüksek greft sayılarına ulaşılabilir.Kaş ve saç çizgisi gibi yerler için ensedeki ince saçları almak mümkün olabilir.

Bir cevap yazın