FUE Yöntemiyle Saç Ekiminde Greftlerin Alınması

FUE saç ekim punch'ı

FUE ile saç ekiminde 0.5-0.9 mm çapında silindirik aletler kullanılır.

Folliküler ünite ekstraksiyonu yönteminde kökler alınırken silindirik punch adı verdiğimiz aletler kullanılır. Punch’lar 0.5-1 mm arasındadır. Ortalamaolarak saç kökünün çapı 0.45 mm.dir. Bu nedenle kullanılan ideal punch çapı 0.8mm.dir. 0.8 mm punch ile saç ekimi yapıldığında greft alınan bölgede saçlar kazınsa bile izler çok zor görünür. 1mm punch ile belirgin iz kalır. Punch ile kök etrafından yaklaşık 6 mm kadar girilir ve çizilir. Daha sonra kök çekilerek çıkarılır. Bu nedenle bu işleme ekstraksiyon, çekerek çıkarma denir.  Kökler ekime dek soğuk ortamda saklanır. İşlem elle veya mikromotorla yapılır. 2008 yılına dek saç ekimi için köklerin elle alınmasını mikromotorun hasar verdiğini savunuyorduk. Ancak yapılan araştırmalar fark olmadığını gösterdi ve saç ekimi uygularken daha çok mikromotor adını verdiğimiz punch’ı motorla döndüren aleti kullanmaya başladık. Mikromotorlar ve punchlardaki gelişme sayesinde artık çok nadir elle greft almaktayız.

FUE yöntemiyle saç ekimininde greft alma işleminin aşamaları

Saç  kökü alınacak bölgenin tıraşlanması

Saç kökü alınacak bölge 2mm olacak şekilde kısaltılır. Saç ekiminde 1800 grefte kadar sadece alınacak bölge kısaltılabilir.  Saçı uzun olan hasta bu bölgeyi saçları ile kapatabilir. Çok sayıda greft alınacaksa saçların tamamı kısaltırlır. Çünkü şakak bölgelerindeki saç kökleri de saç ekimi yapılmak üzere alınır.

Uyuşturma

Saç köklerinin alıncağı bölge dezenfekte edildikten sonra ince iğnelerle ense bölgesindeki iki sinire tercihan uzun etkili anestetik maddelerle blok uygulanır. Bu sinir bloğu ekimin kolay olamsını sağlar. Yedi dakika sonra saç köklerin alınacağı alana içinde anestetik madde ve kanamayı azaltıcı madde içeren solüsyon enjekte edilir. Bölge tamamen uyuşturulmuş ve şişirilmiş olur.

Saç köklerin alınması

Saç kökleri teker teker elle veye mikromotorla alınır. Alınan köklerin düzgün alınması gerekir. Kök alırken kaybın %10’un altında olması gerekir. Alınamayan köklerin kalan parçalarından tekrar saç çıkacağı için sorun yaratmaz.

Greftlerin saklanması

Alınan saç kökü üniteleri soğuk ortamda dokuya zarar vermeyecek sölüsyonlar içinde saklanır. İlk alınan kökler ilk ekilir.

FUE ile saç ekimi yaparken alınan köklerin tabanındaki ve yanındaki hücrelerin bir kısmı verici alanda kalır. Bu sayede verici alanda kalan dermal papiller kök hücrelren tekrar saç çıkar. Ekilen bölgede saçlar çıkarken verici alandaki saçlar da bu sayede güçlenir. Kalın punch kullanıldığında saç kökü ağacı kökünden çıkarır gibi çıkarıldığı için saç kökü alınan bölgeden tekrar saç çıkmaz. Saç ekimi için danıştığınızda köklerin alındığı yerden saç çıkmaz deniyorsa o merkezde kalın punch kullanılma ihtimali yüksektir.

Hatta son zamanlarda ARTAS adlı bir kök alma robotu geliştirildi. Bu saç ekimi robotu da mikromotor kullanarak sensörleri vasıtasıyla kökleri tanıyarak almaktadır.