Erkekte Saç Dökülmesi

Erkekte Saç Dökülmesi

İnsan saçı keratin adlı bir proteinden oluşur. Keratin deri ve deri ekleri dediğimiz tırnak, kıl, saç gibi yapılarda bulunur. Zorlu bir yaşam süren insan saçı, yaşamına 1 cm de 1100 adet folikül olarak yeni doğduğunda başlar ve 25 yaşına geldiğinde bu sayı 600’ e düşer. Bunun nedeni dökülmeden çok, sayı sabit olsa bile büyümeye bağlı yüzey artışıdır. Saçlarımız doğumdan ölüme dek devamlı yenilenme halindedir. Bu dökülme mevsimlere bağlı olarak artabilir ve ya azalabilir. Özellikle ilkbaharda ama daha belirgin oranda sonbaharda dökülme artışı yaşanabilir. Bu dökümlerin gün ışığının azalmasıyla oluşan melatonin azalmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.Saçın doğal döngüsünde, saç tellerimizin bir kısmı uzarken bazıları da dökülür. Bu dökülen saç kökler (telojen faz) belli bir dinlenme döneminden sonra uzamaya (anajen faz) başlarlar. Anajen fazdaki saçlar, tüm saçların %85 ‘lik kısmını kapsar. Bu faz saçların uzama dönemidir ve 3–4 yıl kadar devam eder. Katajen fazda ise büyüme durur, saç incelmeye başlamıştır, henüz bir dökülme yoktur. Bu süreç 2–3 hafta kadar sürer. Büyümesi duran ve incelmeye başlayan saç tellerinin oranı tüm saçların %3–4 ‘ü kadardır.Telojen fazda ise saçlar iyice incelerek dökülür. Bu fazdaki saçların oranı tüm saçların %15 ‘i kadardır. Bu faz 2-3 hafta kadar sürdükten sonra saç kökünden yeni saç telleri çıkmaya başlar. Bu doğal süreçten de anlaşılacağı gibi saçlarınızı 3–4 yılda bir mutlaka dökülür ve daha sonra yenisi çıkar. Günde 60 – 80 tel saçın dökülme nedeni budur. Yeni ekilecek saç kılları için de bu doğal süreç geçerlidir.

Erkeklerde Saç Dökülme Tipleri:

Androgenetik Saç Dökülmesi:

Hem erkekte hem de kadın da androjenik hormonlar olarak adlandırdığınız ”erkeklik hormonları” mevcuttur. Bunlardan bazıları androstenodion, testesteron, ve ehidroepitestesterondur (DHT). Bu hormonlar erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bazı saç foliküllerinin DHT’ye uzun süre maruz kalması sonucu öncelikle saçlarda inceleme ve zayıflama daha sonra da dökülme gerçekleşir.

Genetik yatkınlığı olan bazı saç folikülleri 5 alfa redüktaz dediğimiz bir enzimce zengindir ve bu enzim testosteronun DHT’ye dönüşümünden sorumludur. DHT reseptöre bağlanır ve hücre metabolizmasını etkileyerek saçın doğal döngüsünün durmasına neden olur. Saç dökülmesinin erken evrenlerinde saç incelir (minyatürizasyon) ve ve ona renk veren kaybederek rengi açılır.Bu dönemde kullanılması önerilen Rogain (minoxidil) ve Propecia (finasterid) 5 alfa redüktazı inhibe ederek DHT’nin köklerde yükselmesini engellenmektedir. Ense saçları ve kulak üstü saçlar (donör alan) 5 alfa redüktaz aktivitesi içermediklerinden dökülmezler.Saç ekiminde, saçlar DHT’ye duyarsız ense bölümünden alındığı için, ekim sonrası ortamda testesteron bulunmasına rağmen testesterona hassasiyetleri olmadığından dökülmezler. Saç dökülmesinin ne zaman başlayıp duracağı ve dökülme derecesi önceden tahmin edilmez. Burada önemli olan genetik yatkınlıktır.Anne ve babadan geçen genlerde daha anne karnındayken saçların ilerde dökülüp dökülmeyeceği programlanmıştır.Diffuzin Alopesi: Bütün kafa derisi üzerinde yayılan, bölgesel özellik göstermeyen saç dökülmesidir. Bölgesel bir dökülme olmadığından kafa derisinde bir açıklık oluşmaz, bu nedenle fark edildiğinde ciddi oranda saç kaybı gerçekleşmiş olur. Diffuz alopesinin gidişatı değişkendir ve nedene bağlı olarak devamlı veya dönem dönem artan şekilde olmaktadır.Alopesi Areate: Belirti vermeksizin saçlı derinin herhangi bir bölümünde sınırları belirgin oval ya da dairesel alanlar şeklinde saç dökülmesi ile karakterize olan ve tekrarlayan bir hastalıktır. Genelde saçlı derinin veya kaşın bir parçasını etkiler. Bazen de bütün kafa derisindeki saçın ve hatta tüm vücuttaki kılların kaybıyla seyreder. Yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü, yaş, cinsiyet, ırk tercihi olmayan bir hastalıktır. Genellikle 6 ay – 1 yıl içinde geri döner.Scatrisyel Alopesi: Saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve hücre aralarındaki lifli bağdokunun artmasından kaynaklanır. Genellikle dairesel bazen yaygın olabilir. Yüz germe, kafa derisi ameliyatları, yanıklar v.s. sonrası ortaya çıkar. Yara derisi üzerinden yapılan saç ekimleri başarılı sonuçlar vermektedir.Traksiyonel / Travmatik Alopesi: Saçın uzun süre gerilmesi veya çekilmesi sonucu ortaya çıkar. Kalıcı bir dökülmedir. Saçların çok gerilerek toplanması, sıkı yapılan saç örgüleri özellikle alın saç çizgisi ve yanlarda dökülmeye neden olabilir. Erkeklerde uzun süreli saç protezi sonrası klipsler ve yapıştırıcı maddelerle bağlı olarak ortaya çıkar.

Saç Dökülmesi Yapan Diğer Nedenler:

Enfeksiyon

Kronik cilt hastalıkları, sedef v.b.

Stres

Troid fonksiyon bozuklukları

Demir-çinko eksikliği

D. Mellitus (Şeker Hastalığı)

Kemoterapi (ilaçlarla kanser tedavisi)

Aşırı doz A vitamini

Yüksek ateş, mantarlar

Telogen Areate:

Sağlıklı bir kişide saçların %85’i anajen fazda iken %15’i dinlenme fazındadır. Yani saçlarımızın bir kısmı dökülürken bir yandan da yenileri çıkar. Bu saç döngüsünün sonucu günde ortalama 100 kadar saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bazen dışarıdan gelen nedenlerle saçlarınız hızla dinlenme fazına geçer ve buna neden olmuş bir dış etmen olabilir. Çoğu zaman bu tarz saç kaybıyla sonuçlanabilecek nedenlere hayatınız boyunca hepimiz karşı karşıya kalmaktayız. Bazen gribal enfeksiyon ve üzüntü bile saçlarımızın dökülmesine neden olabilir.

Telogen Areateye neden olacak etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kronik hastalık
 • Kemoterapi
 • Ciddi enfeksiyon
 • Ciddi psikolojik stres
 • Büyük ameliyatlar
 • Hipotroidizm veya hipertroidizm
 • Proteinden yoksun ağır diyetler
 • Demir eksikliliği anemisi
 • Bazı ilaçlar
 • Jetlag’e neden olabilecek uzun seyahatler
 • Ağır metaller (selenyum, arsenik talyum) saç döngüsünü bozarlar.

Saç anajen fazda iken (yani büyüme fazının başlangıcındayken gelişimi durur ve telojen faz dediğimiz gerileme dönemine geçer. Bir kaç ay içinde de saç dökülür. Hamilelik boyunca saçlar hormonlardan dolayı daha uzun süre anagen fazda kalır. Hamilelik boyunca saçlar en iyi durumundadır. Doğum sonrasında ise saçlar hızla dinlenme fazına geçer ve bu durum hızlı bir dökülmesiyle karşı karşıya kalmamıza neden olur. Aynı durum doğum kontrol haplarının kesilmesinden sonra da görülür. Telogen Areate, dış etkenin ortadan kalkmasıyla çoğu zaman kendiliğinden düzelir.Burada eğer dış etkene maruz kalma uzun süreli olmuşsa tedavi edilemeyen kalıcı dökülmeler de görülebilmektedir. Tedavide neden saptanabilirse (hipo-hipertroidi, demir eksikliği, proteinden zayıf ani diyetler gibi) buna yönelik tedavi yapılması yeterli olabilir.Bunun yanında saçın daha hızlı uzamasını sağlayabilmek için B vitaminleri, çinko gibi vitamin takviyesi ve mezoterapi uygulanması gerekebilir.

Trichothillamania Areate:

Psikolojik kökenli olan bu rahatsızlıkta kişi kendi saçlarını devamlı koparma eğilimindedir. Özellikle stres durumlarında yoğunlaşır. Genellikle saçlar koparılmakla beraber kaş ve kirpik de yolunabilmektedir. Kadınlarda daha sık görülmesiyle beraber erkeklerde de görülür. Aynı bölgeden kılın devamlı koparılması sonucu bir süre sonra o alanda kalıcı saçsızlık oluşabilir.

Yaş: Yaşla saç dökülmesi arasında doğrudan bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olanlarda 20’li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir.

Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Kimyasal nedenler: Bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler

İlaçlar: (Beta blokerler, kortizon, heparin coumadin, bazı antidepresanlar gibi)

Kaş, Kirpik ve Sakal Kaybı Nedenleri; Kaşların kozmetik amaçlı olarak farklı şekiller vermek amacıyla sıkça çekilmesi kalıcı kaş kayıplarının en sık nedenidir.

Bir cevap yazın