ARTAS Saç Ekim Robotu

Saç ekim robotu ARTAS saç restorasyon sistemi FDA onayı aldı.

Saç ekim robotu

Artas saç ekim robotu

ekimi yapan bu robot ile kahverengi ve siyah saçlı olanlarda FUE yöntemi kompüterize olarak yapmak mümkün olabilmektedir. Robotun kolundaki sensörler saçları görerek saç köklerini almak üzere yönlenmekte. Hstanın kafası sabitlendikten sonra saçları sensörleri vasıtasıyla tespit eden robotun punch kısmı saçın yönüne göre konum alarak saça doğru hareket etmekte ve hafif bir ileri geri dairesel hareketle saç kökünü almaktadır. Aldığı kökleri kartuşunda biriktirerek daha sonra ekim için kullanmaktadır. Henüz insan hızına ulaşmamış olsa da bu alet bugüne dek yapılan saç ekiminde kullanılan mikromotoru daha büyük ve süslü kılıflar içine koyarak farklı bir aletmiş gibi gösterildiği robot adı altında satılan büyük kutulara yerleştirilmiş mikromotorlardan çok farklı.

Kontrol yine doktorda olacak.

İnteraktif olarak işlem bilgisayar eşliğinde yapılan bu saç ekimi yönteminde hastanın başı robota sabitlenmekte daha sonra saç ekimi için köklerin alınacağı bölgedeki  alınacak saç kökleri işaretlenmekte ve robot kökleri teker teker toplamaktadır. Plastik cerah ise punch’ın ne kadar derine gireceğini, açıyı ve hızı ayarlamaktadır. Bu saç ekimi robotu ile kökleri toplayanın yorulması ve yorulmaya bağlı kök zayiatı söz konusu değil. Sonuçlara ne kadar etkili olduğunu ilerki günlerde göreceğiz. Bugüne dek yapılan robotlar pek kullanılabilir değildi. Robot saç ekimine katılan personel sayısını azaltacaktır.
Saç ekiminde bugüne kadar birçok robot piyasaya sürüldü. Calvitron adlı cihaz FUE işlemini yaparken kullanılan gelişmiş bir mikromotordu. 10 yıl önce piyasaya sürülmüştü. Saç ekimi yaparken ekim fazında hava basıncı ile punch içinden ekim yapılmaktaydı. Ancak köklerin kırılmamamsı için 1.3 mm punch kullanılması aletin başarı şansını azalttı. İki yıl önce tekrar farklı bir markayla piyasaya sürüldüyse de başarılı saç ekimi yapmak mümkün olmadığı için plastik cerrahlarca fazla kullanılmadı. Saç ekimindeki ilk robot ARTAS’tır. SAç köklerini kendisi toplamaktadır. Aynı Da Vinci robotu gibi uzaktan kumanda ile kullanılmaktadır. Robotun fiyatının yüksek olması bir de toplama işlemi insana göre iki kat yavaş olması saç ekiminde henüz yaygınlaşmasına engeldir.